POSLANEC
PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY

... První úspěšná vlaštovka česko-čínské spolupráce
přináší desítky pracovních míst na Náchodsku

Dává práci stovkám lidí na Náchodsku a jistotu zázemí mnoha jejich rodinám, je také jednou z nejpříkladnější spolupráce mezi Českou republikou a Čínou. Společnost Saar Gummi Czech, která má výrobní závody v Červeném Kostelci a Velkém Poříčí na Náchodsku, je i první a velmi úspěšnou vlaštovkou spolupráce mezi Královéhradeckým krajem a jeho partnerským čínským velkoměstem Chongqing. Právě delegace z tohoto čínského města navštívila Královéhradecký kraj v neděli 29. března, aby jednala o dalším rozšíření spolupráce.

Čínskou velvyslankyni paní Ma Keqing a nejvyššího představitele městské vlády čínského města Chonqingu pana Sun Zhengcai s jeho delegací uvítal spolu s královéhradeckým hejtmanem také Jan Birke. A to nejen jako poslanec za Náchodsko, krajský zastupitel, starosta města Náchoda, ale také jako předseda Krajského výboru ČSSD a předseda Dozorčí rady Smíšené česko čínské komory vzájemné spolupráce, která setkání organizovala.

Delegace zástupců města Chonqingu přijela do České republiky jednat o dalších investicích do českého průmyslu a o zájmu navázat další spolupráci v řadě oblastí. Zástupci Královéhradeckého kraje, zdejšího zdravotnictví či podnikatelské sféry s hosty z daleké Číny diskutovali o možnosti investic, spolupráci v cestovním ruchu nebo ve zdravotnictví, neboť v Hradci Králové se připravuje vznik kliniky tradiční čínské medicíny. Pan Sun Zhengcai označil příklad společnosti Saar Gummi Czech za vynikající začátek oboustranné spolupráce, kterou lze dál jen úspěšně rozvíjet.

Společnost Saar Gummi Czech je výrobcem těsnění do automobilů a je stoprocentně vlastněna čínským koncernem CQLT, který sídlí právě v Chonqingu. Smlouva o spolupráci se společností CQLT Chonqing a Saar Gummi Czech byla podepsána v Chongqingu před dvěma lety za účasti představitelů kraje.

„Jsem velmi rád, že jsem mohl být přímo u podpisu této dohody o další investici do závodu Saar Gummi Czech. Jednalo se o vůbec první přímou čínskou investici do Královéhradeckého kraje. Vstup koncernu CQLT na Náchodsko byl velmi důležitý. Dochází díky tomu ke značným investicím, jen v uplynulém roce činily čtvrt miliardy korun. Ze závodu v Červeném Kostelci se stal jeden z klíčových závodů vůbec celého koncernu. Díky investicím se také vytvořily desítky nových pracovních míst na Náchodsku, a to nejen přímo ve firmě. Další práci mají díky existenci a rozvoji závodů dodavatelé společnosti, navazující služby, vytváří se silné ekonomické zázemí v regionu,“ uvedl Jan Birke.

Společnost Saar Gummi Czech přitom vznikla teprve před několika lety na zelené louce. Dnes vyrábí gumová těsnění už na každý čtvrtý automobil vyrobený v Evropě a dál expanduje. Patří i k největším zaměstnavatelům v regionu, zaměstnává přes 800 lidí.

„Společnost je dlouhodobě stabilním hráčem v byznysu a další rozvoj regionu by se bez ní obešel už jen těžko. Úloha společnosti je velká například i při podpoře sportu, spolků, kulturních a dalších aktivit. Ročně podporuje výraznými částkami akce nejen ve městech, kde sídlí oba její závody, ale v celém regionu i přímo v Náchodě,“ doplnil Jan Birke.

Podpora i ze strany města Chonqingu je podle Jana Birke pro další spolupráci velmi důležitá a další spolupráce mezi městskou samosprávou a Královéhradeckém krajem může přinést další příležitosti podnikatelům z celého kraje.


Chonqing je partnerem Královéhradeckého kraje. Je jedním z největších měst světa, žije zde už více než 33 milionů obyvatel. Je také významným střediskem průmyslu a dopravní křižovatkou a jedním z pouze čtyř samosprávných měst Číny se statutem provincie.

 
 
Tel: 731 628 305
© 2013 Jan Birke
info@janbirke.cz