POSLANEC
PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY

Příslušníci Integrovaného záchranného systému mají můj hluboký respekt a úctu ...

pátek 26. září 2014 se v obřadní síni náchodské radnice uskutečnilo slavnostní předání ocenění starosty policistům, hasičům a záchranářům.

Je to poprvé, kdy jsme se rozhodli ocenit příslušníky všech složek Integrovaného záchranného systému, ti všichni si totiž zaslouží naši pozornost, ocenění a především velké poděkování. Pevně doufám, že se tak podaří z této události vytvořit tradici.

Slavnostního aktu se zúčastnili místostarostové Tomáš Šubert a Drahomíra Benešová, za Policii ČR - krajský policejní ředitel brig. gen. Martin Červíček, plk. JUDr. David Fulka, vedoucí územního odboru Náchod Policie ČR a plk. Mgr. Radek Bohuslav, zástupce vedoucího. Mezi hosty byli zástupci také dalších svou složek IZS - plk. Ing. Radek Vymlátil, náměstek krajského ředitele Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje a MUDr. Jiří Mašek, ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.


Policie ČR, Územní odbor Náchod

Ocenění policisté:
pprap. Zdeněk Zapadlo a pprap. Petr Dařbujan - díky mimořádné práci obou policistů byly objasněny případy, ve kterých jako poškození figurovali zejména senioři.
por. Bc. Jiří Kočí a nprap. Vladimír Hronovský, oba řeší především problematiku majetkové trestné činnosti
Všichni čtyři převzali současně z rukou krajského policejního ředitele Martina Červíčka medaile krajského ředitelství Policie Královéhradeckého kraje.
npor. Petr Truxa, vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR Náchod, který je také garantem spolupráce státní a městské policie. Následně převzal z rukou krajského policejního ředitele Martina Červíčka služební medaili policejního prezidenta „Za zásluhy o bezpečnost“.

Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje - Územní odbor Náchod

Ocenění hasiči: mjr. Ing. Miroslav Josefi, mjr. Ing. Martin Řehák, ppor. Josef Hlaváček, ppor. Karel Pfeifer a ppor. Bc. Petr Fanta.

Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje

Ocenění záchranáři: MUDr. Petr Mertlík, Michal Hanuš DiS., Dagmar Zvolánková a Jan Lanka.
Všichni jmenovaní byli oceněni za mimořádný výkon při zásahu v srpnu letošního roku. Krátce po půlnoci byli vysláni k ženě z Náchoda, která nejevila známky života. Vynikající prací na místě se jim podařilo obnovit její základní životní funkce a rozhodli se pro její přímý transport do specializovaného pracoviště ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Bez správného postupu na místě by pacientka nepřežila. Tento příběh dostal přímo při předání ocenění velmi emotivní rozměr. Zachráněná žena přišla záchranářům poděkovat osobně, a to, že všechno se vším souvisí, stejně tak i jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému, dokreslil fakt, že je manželkou jednoho z přítomných policistů.

Slavnostního ocenění členů IZS využili i příslušníci Policie ČR pro předání služebních medailí, které předal krajský policejní ředitel Královéhradeckého kraje brig. gen. Martin Červíček.

Všem policistům, hasičům a záchranářům děkuji za jejich práci a každodenní nasazení!Co mě před volbami trápí?

Zkušenosti z nedávného setkání, kdy jsem slyšel z více úst slova chvály a ujištění, že nás ten a ten určitě bude volit. Poděkoval jsem a zeptal se přímo, jak s takovým jasným rozhodnutím dotyčný volič naloží? Odpovědí mi byl překvapený úsměv a ujištění: „Vás, pane starosto , zaškrtnu na kandidátce a už nikoho jiného!“ Taková důvěra ve vaši osobu vždy potěší, ale mě taková odpověď ( mimochodem nebyla to ojedinělá reakce, kterou jsem zaznamenal) trápí. Princip zastupitelské demokracie staví schopnost prosadit správné věci vždy na týmu. Sám nejste nic, byť budete populární a oblíbený. Váš tým musí totiž získat maximum mandátů v městském zastupitelstvu. Jen tak můžete sestavit koalici s podobně úspěšnými subjekty. Před volbami mě tak trápí obava, aby lidé nerozmělnili v drobné svoji podporu, aby nepromarnili svůj hlas hromaděním preferenčních hlasů jedinému kandidátovi. Snažím se všem vysvětlovat, že pokud je jim sympatická strategie, kterou uplatňuje v náchodské komunální politice Česká strana sociálně demokratická, aby v podzimních komunálních volbách volili celou naši kandidátku zaškrtnutím v příslušném políčku. To je maximálně efektivní předání volebního vzkazu od voliče směrem k nám. V takovém způsobu volby je také názor voliče „nejvíce slyšet“ a přináší největší užitek těm, které chce ve volbě podpořit. V našem týmu, který mám tu čest vést do podzimních komunálních voleb v Náchodě, je řada schopných lidí, kteří si zaslouží vaši pozornost. Podpořte nás tedy jako celý tým. Takovou volbou nejlépe řeknete: Starosto, děláš svoji práci dobře a můžeš počítat s naší důvěrou. Jen s takovou Vaší podporou mohu prosazovat pozitivní a vstřícnou politiku v Náchodě i v dalším období.

 

Náchodský starosta a poslanec Jan Birke vyslyšel ledovou výzvu a nominoval všechny starosty v republice...

"Přijal jsem výzvu a dobrou věc jsem chtěl podpořit nejen finančně...", uvedl Jan Birke poté, co na něj kbelíky studené vody s kousky ledu vylilo několik dam stylově oděných v dobových šatech u náchodského zámku. Jan Birke tak jako jeden z prvních starostů vyslyšel takzvanou ledovou výzvu. Že se ledové vody nebojí, dokázal již dříve, když uprostřed mrazu a zimy vlezl s otužilci do řeky Metuje v Náchodě a zaplaval si v ní. Že i tentokrát šlo o pořádné ochlazení, dokazují přiložené fotografie a video, které moment zachycují. Na závěr a s "chladnou hlavou" starosta prohlásil: „Tak, a teď nominuji všechny starosty v České republice.“ Nyní se ukáže, kdo ze starostů jeho výzvu vyslyší.

Ledová výzva, Ice Bucket Challenge, je fenoménem poslední doby. Kbelíkem plným vody se polila už celá řada celebrit i politiků. Kdo je nominován a nepolije se vodou, měl by poslat sto dolarů na nadaci, která se věnuje prevenci proti amyotrofické laterální skleróze. Mnozí činí obojí, stejně tak to udělal Jan Birke, který také na nadaci poslal sto dolarů.

Video na: http://youtu.be/4Pv2Wt9HelQ

 

 

Společná iniciativa zákonodárců zvolených za Královéhradecký kraj má první výsledky - dostavba dálnice D11 dnes zahájena

Společná iniciativa zákonodárců zvolených za Královéhradecký kraj má první výsledky - dostavba dálnice D11 dnes zahájena ...

Začátkem letošního roku, 21. ledna 2014, se poprvé sešli poslanci a senátoři zvolení za Královéhradecký kraj (KHK), aby se vzájemně informovali o situaci ohledně dostavby dálnice D11. Všichni se shodli, že dostavba dálnice do Hradce Králové a její další pokračování je pro ně absolutní prioritou. Byl stanoven postup, jak dovést jednání a spolupráci s ministerstvem dopravy k dlouho očekávanému obnovení stavebních prací. V užším týmu, který se celé věci věnoval je místopředseda vlády Pavel Bělobrádek - koordinátor skupiny poslanců a senátorů za KHK, Lubomír Franc - senátor a hejtman Královéhradeckého kraje, poslanci Jan Birke a Ivan Adamec a primátor Hradce Králové Zdeněk Fink. Právě město Hradec Králové sehrálo významnou roli v majetkovém vypořádání některých pozemků a tím přispělo k přiblížení termínu zahájení dostavby D11 již v těchto dnech. "Město tak bude mít přímé spojení s dálnicí, tolik důležité pro podnikatele i cestovní ruch", uvedl primátor Zdeněk Fink a poděkoval všem zúčastněným zákonodárcům.

 

Dnešního slavnostního zahájení dostavby D11 se zúčastnili: premiér Bohuslav Sobotka, místopředseda Vlády CR Pavel Bělobrádek, ministr dopravy Antonín Prachař, zástupci ŘSD a uskupení dodavatelských firem a v neposlední řadě právě zákonodárci zvolení za Královéhradecký kraj. Jejich společná iniciativa tak dnes dostala konkrétní rozměr v podobě navrácení dělníků a stavebních strojů na stavbu. Senátor a hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc zmínil význam pokračování stavby i dalších prací na zahájení výstavby ve směru z Hradce Králové dále na Jaroměř. "V tomto úseku jsou potřebné pozemky vykoupeny již z 92%. Věřím, že i v tomto úseku budou moci stavební práce začít v dohledné době, nejlépe ještě před dokončením dostavby D11 do Hradce Králové", uvedl hejtman. "Jsem velmi rád, že naše společná práce přinesla konkrétní výsledky a dostavba D11 může být dnes zahájena", uvedl při zahájení stavby místopředseda Vlády CR a koordinátor skupiny poslanců a senátorů za KHK Pavel Bělobrádek.

 

Stavbaři se na D11 vrací po osmi letech a práce začnou na těch částech stavby, které jsou časově nejnáročnější. Jedná se především o mosty a křižovatky. Řidiči by se po novém úseku měli podle předpokládaného harmonogramu prací projet v srpnu roku 2017. Oproti ceně, která vyplývala z původní smlouvy, se podařilo dosáhnout úspory zhruba 18%, konečná cena stavby je 1,1 miliardy korun. Neméně důležité jsou i přípravné práce na zmíněném pokračování výstavby dálnice z Hradce Králové do Jaroměře a dále jako rychlostní silnice R11 přes Trutnov na Královec.

 

"Pevně doufám, že tato započatá spolupráce poslanců a senátorů bude přínosem i do budoucna, ať už při výstavbě D11 do Jaroměře, rychlostních komunikací R11 a R35 a nebo při dlouho připravované stavbě obchvatu Náchoda", uvedl Jan Birke, poslanec a starosta Náchoda.

 

"Jsem rád, že práce budou obnoveny, nicméně, když se tak rozhlédnu, stále ještě nevidím Trutnov", komentoval s trochou nadsázky dnešní zahájení stavebních prací poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec.

 

Nový autobusový terminál v Náchodě

V pátek 4. 7. 2014 byl za účasti mnoha hostů a široké veřejnosti slavnostně otevřen nový autobusový terminál v Náchodě. Mezi hosty nechyběl předseda Vlády ČR Bohuslav Sobotka, místopředseda vlády, poslanec a náchodský zastupitel Pavel Bělobrádek, hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc, senátoři a poslanci zvolení za Královéhradecký kraj, zástupci dodavatele - společnosti M - SILNICE a.s., projektant Aleš Krtička z Ateliéru Tsunami, představitelé okolních měst a obcí, zástupci náchodských firem a institucí, Policie ČR, představitelé města Náchoda.

Výstavba nového autobusového nádraží v Náchodě je významným mezníkem v rozvoji hromadné dopravy ve městě. Společně s připravovanou rekonstrukcí vlakového nádraží, parkovými úpravami a opravou navazující kruhové křižovatky u Itálie vznikl v Náchodě komplexní dopravní terminál – nová vstupní brána do města, která cestujícím nabídne novou kvalitu služeb a komfort cestování. Moderní architektonické řešení zastřešení příjezdů i odjezdů autobusů umožní pasažérům krytý bezbarierový přechod od autobusů k vlakům, taxíkům a nástup na hlavní pěší trasy do centra města.

Celý projekt je výsledkem intenzivní spolupráce představitelů města, zástupců dopravců, Českých drah, architektů a projektantů. Příprava celého záměru byla poměrně náročná a bohužel se vlastní realizaci nepodařilo spojit s rekonstrukcí budovy Českých drah z důvodu převodu majetku na Správu železniční a dopravní cesty a tím nedořešeného majetkového vypořádání. Vlastní terminál má ze strany od města čtyři stání příjezdová a pro místní dopravu. Odjezdová stání jsou ve dvou řadách před nádražní budovou. Vlastní konstrukce je velmi unikátní a působivá. Zastřešení je provedeno ze dvou konstrukčně nezávislých částí. Přímo na historickou nádražní budovu navazuje jednoduchý a střídmý přístřešek odjezdových stání, kombinace železobetonové konstrukce s průhlednou částí, která se zdvíhá směrem do parku. Zastřešení příjezdových stání je ve tvaru písmene „S“, opět železobetonová subtilní konstrukce s průhledným zastřešením. Součástí výstavby je i integrovaný informační systém jak pro autobusovou i železniční dopravu.

Projektovou dokumentaci v letech 2012 a 2013 zpracoval atelier Tsunami Náchod. Výběrové řízení na realizaci stavby v loňském roce vyhrála stavební firma M-Silnice a.s. za cenu 35 mil. Kč. Město Náchod získalo dotaci cca 4 mil. Kč z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod a další dotaci na park z Ministerstva životního prostředí ČR. V průběhu výstavby se samozřejmě musely řešit mnohé problémy, hlavně v návaznosti na neprovádění rekonstrukce nádražní budovy. Nakonec však byly dodrženy všechny termíny i cena díla.

Součástí tohoto pro Náchod mimořádného dne bylo i odhalení stop našeho velikána Járy Cimrmana, které na náchodském nádraží zanechal při své pouti na severní pól. Odhalení stop se ujal zakládající člen divadla Járy Cimrmana pan Miloň Čepelka.


Přeji všem cestujícím, aby se náchodské nádraží stalo příjemným místem na vašich cestách za poznáním, zábavou i každodenním zaměstnáním.


Poděkování řediteli náchodské nemocnice Miroslavu VávroviV pátek 27. června jsme v obřadní síni náchodské radnice společně s panem senátorem za Rychnov nad Kněžnou Miroslavem Antlem poděkovali řediteli náchodské nemocnice Miroslavu Vávrovi, který ve své funkci skončil k 30. 6. 2014. Za sebe i za všechny pacienty - díky za velký kus kvalitně odvedené práce!


Jan Birke lídrem kandidátky ČSSD do podzimních komunálních voleb v Náchodě

Na schůzi Místní organizace ČSSD Náchod (konané 5. června 2014) byl Jan Birke v tajné volbě jednomyslně zvolen lídrem kandidátky sociální demokracie pro podzimní volby do Zastupitelstva města Náchoda.


Proč chci znovu kandidovat na starostu?


„Vedou mě k tomu hned tři důvody. Tím prvním, jste vy, občané Náchoda - lidi, které potkávám ve městě, na radnici, každý den. Vaše obrovská podpora, kterou mi dnes a denně projevujete, je pro mě současně i velkým závazkem. Závazkem k další práci, od které se jen tak neutíká. Je pravdou, že se mi společně s kolegy za ty necelé čtyři roky, co mám tu čest být starostou Náchoda, povedla řada věcí (obnovení prameníku, stavba nového autobusového nádraží, mnoho dopravních opatření, opravené ulice, chodníky, dětská hřiště, atd.). Jsem na to pyšný a nestydím se za to, zároveň je toho však ještě mnoho, co bych rád dotáhnul do konce. To je tedy druhý důvod. A tím třetím, nikoli však posledním, je má rodina. Své ženě i dcerám dlužím hodně času, který na jejich úkor trávím v práci, i přesto jsou mi však nepostradatelnou oporou, mnohdy tou správnou „brzdou“. Jejich podpora je pro mě důležitá…


Už při volbách do Poslanecké sněmovny PČR jsem otevřeně říkal, že se opět budu chtít ucházet o mandát člena náchodského zastupitelstva. V aktuálním spojení poslanecké a starostenské funkce spatřuji mnoho výhod. Jsem přesvědčen, že právě propojením zákonodárné a samosprávné funkce mohu prospět Náchodu i celému regionu, a přinést i do parlamentní politiky řadu cenných zkušeností z činností samospráv.

Kandidátku sociálních demokratů v Náchodě povedu pod volebním heslem „Změnili jsme Náchod“. Heslo, které vystihuje necelé čtyři roky působení ve funkci, o kterou se chci znovu ucházet“, uvedl starosta Náchoda a člen Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Birke.


Regionální poslanecká kancelář Jana Birke, www.janbirke.cz, info@janbirke.cz.Josef Škvorecký se vrátil do Náchoda

„Do Náchoda se v této chvíli opět vrací Josef Škvorecký. Posadí se nedaleko kašny na Masarykově náměstí, pohodlně se opře, přehodí si nohu přes nohu a klobouk odloží vedle sebe. Vlídně k sobě nechá přisednout každého, kdo si bude chtít pořídit společnou fotografii nebo si třeba jen na chvíli odpočinout“, tato slova, jsem si vypůjčil ze sobotního vydání Náchodského deníku. Přesně tak jsme chtěli, aby socha významného spisovatele a rodáka působila na obyvatele i návštěvníky Náchoda...


V neděli 11. května krátce po poledni se na Masarykově náměstí v Náchodě sešlo několik desítek lidí, kteří přišli vzdát hold významnému náchodskému rodákovi spisovateli Josefu Škvoreckému, který by letos v září oslavil 90. narozeniny.


Slavnostního odhalení se zúčastnili představitelé města Náchoda, poslanec a představitel jedné z rolí ve filmovém ztvárnění autorova románu Tankový prapor - Vítězslav Jandák, starosta partnerského města Kudowa Zdrój - Czeslaw Krecichwost (ten jménem občanů Kudowy věnoval obyvatelům Náchoda na památku dnešní vzácné události strom, který byl umístěn v blízkosti sochy u kostela), Václav Krištof – zakladatel Literární akademie – Soukromé vysoké školy J. Škvoreckého, Petr Kaňka – režisér a vedoucí katedry literární tvorby Literární akademie a mnoho dalších hostů.


Před vlastním odhalením sochy, které mírně znepříjemnil zesilující déšť, zahrál saxofonista a představitel Dannyho v seriálu České televize Prima sezóna – Petr Kroutil národní hymnu.Premiér Bohuslav Sobotka navštívil Náchod

Týden nabitý významnými návštěvami v Náchodě zahájil v pondělí 14. dubna premiér Bohuslav Sobotka.


Před devátou hodinou dorazil v doprovodu stranických kolegů a kandidátů v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu Jana Kellera a Miroslava Poche. Představitelé města - starosta Jan Birke a místostarostové Tomáš Šubert a Drahomíra Benešová - přivítali předsedu vlády slavnostně v obřadní síni náchodské radnice. O milé vystoupení se postaraly děti z Mateřské školy Vančurova.


Starosta během rozhovoru seznámil premiéra s výročími, která v letošním roce Náchod slaví (760 let od první písemné zmínky o Náchodě, 110 let od otevření radnice a 100. výročí slaví Městské divadlo Dr. J. Čížka), s investičními záměry a v neposlední řadě s dopravní situací ve městě.Dobrá zpráva v boji s břidlicovým plynem!


Ministerstvo životního prostředí ČR svým usnesením ze dne 6. 2. 2014 zastavilo řízení o stanovení průzkumného území Trutnovsko pro vyhledávací průzkum ropy a hořlavého zemního plynu (břidlicový plyn). Toto řízení bylo loni v září přerušeno a žadatel vyzván k doplnění podkladů do 31. 12. 2013. Protože však společnost Basgas Energia Czech, s.r.o. nic nedoplnila, ministerstvo řízení zastavilo.


"To je rozhodně dobrá zpráva nejen pro Náchod a dalších 25 měst a obcí, kterých se hrozba těžby břidlicového plynu týká, ale především pro všechny, kteří tady na východě Čech žijí. Po více než dvou letech držíme v ruce dokument, který já pevně věřím, udělá definitivní tečku za podobnými záměry", komentoval rozhodnutí starosta Náchoda Jan Birke.


Záměr průzkumu a samotné těžby břidlicových plynů na území Náchodska, Broumovska i Trutnovska vzbudil zásadní odpor samospráv a občanů již začátkem roku 2012. Následovala velká vlna nespokojenosti a protestů doprovázených podpisem petice.


"Jsem rád, že společná iniciativa občanů Královéhradeckého kraje nevyznívá naprázdno a naše zásoby pitné vody a vůbec krajinu jako takovou, se podaří v tomto případě nakonec ubránit", dodal starosta Náchoda a poslanec Jan Birke.
Otevření regionální poslanecké kanceláře poslance
Jana Birke v Náchodě

V úterý 28. ledna 2014 otevřel poslanec a starosta Náchoda Jan Birke svou Regionální poslaneckou kancelář v Náchodě. Za účasti předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jana Hamáčka, hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France a řady hostů tak zahájil provoz kanceláře umístěné nedaleko budovy náchodské radnice. Zde bude k dispozici občanům vždy v pondělí v době od 10 do 14 hodin, případně v dalších předem sjednaných termínech.


"Přeji panu poslanci, aby se na něj občané obraceli s problémy, se kterými jim bude možné poradit a pomoci. Mnohdy lidé právě poslance oslovují až jako poslední instanci z bezvýchodné situace", uvedl při otevření kanceláře předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček.


Regionální poslaneckou kancelář najdete na adrese Masarykovo nám. 33, Náchod
(vchod z ulice Radniční, 1. patro). 
 


Tel: 731 628 305
© 2013 Jan Birke